Ron Gunzburger's Politics1.com
search POLITICS1:
Keep Track of All Our Updates: Twitter.com/Politics1com
DIRECTORY: Home | US Senate Candidates | Governor & Statewide Candidates | Congressional Candidates
2024 Presidential Candidates | Political Parties | FAQ
Election Calendar | Campaign Buttons | Awards | About Us |

TEXAS

Your complete directory of Texas candidates for Governor, State Cabinet, United State Senator and Congress in the current election cycle ... state political parties ... the official state election office ... and state news sources.

"Politics1 offers a fine web starting point to examine would-be [political] players."
- Fort Worth Star-Telegram

George W. Bush - 1994

ELECTION CALENDAR:
Filing Deadline: December 13, 2021
Filing Deadline (Write-In Candidates): August 22, 2022
Filing Deadline (Independents): August 18, 2022
Primary: March 1, 2022
Run-Off: May 24, 2022
CANDIDATE DIRECTORY LEGEND:
Bold = Active Candidate
Italics = Potential Candidate
* = Incumbent
won = Winner
(Incumbent Party Listed First)

This page was last updated on December 7, 2021


STATE CONSTITUTIONAL OFFICERS:

GOVERNOR:
Greg Abbott (R)* - (Campaign Site)
Larry Baggett (R) - Retired Network Administrator
Paul Belew (R) - Attorney
Eric Braden (R) - Veteran & Militia/Secessionist Activist
Danny Harrison (R) - Landscaping Contractor
Martin Holsome (R) - Rusk City Councilman & Front Loader Operator
Kandy Kaye Horn (R) - Philanthropist & Retired Consultant
Don Huffines (R) - Ex-State Sen. & Real Estate Developer
Chad Prather (R) - Comedian & TV Personality
Kurt Schwab (R) - Retired USAF NCO & Iraq/Afghan War Veteran
Allen West (R) - Ex-Congressman, Ex-State GOP Chair & Retired Army Officer
Michael Cooper (D) - Pastor, Civil Rights Activist, '20 US Sen Candidate & '18 Lt Gov Candidate
Joy Diaz (D) - Retired Radio Reporter/Producer
Deirdre Gilbert (D) - Educator & Community Activist
Yomi Hardison (D) - Businesswoman
Beto O'Rourke (D) - Ex-Congressman, Ex-City Councilor, '18 US Sen Nom & '20 Pres Candidate
Dan Behrman (L) - Software Engineer, Anti-Tax Activist & '20 Pres. Candidate
Andrew Jewell (L) - Industrial Maintenance Technician, Libertarian Activist & '20 County Comm. Candidate
Mark Tippetts (L) - Ex-Lago Vista City Councilman, Attorney & '18 Nominee
Patrick Wynne (REF) - Computer Programmer, Graduate Student & Navy Veteran

Joe Straus (SAM/I) - Ex-State House Speaker & Republican

Next State Constitutional Officer Elections in 2022.

Ann Richards - 1990

LIEUTENANT GOVERNOR:
Dan Patrick (R)* - (Campaign Site)
Todd Bullis (R) - Concrete Pumping Contractor & Pro-Life Activist
Trayce Bradford (R) - Christian Conservative Activist
Daniel Miller (R) - Texas Secessionist Activist
Aaron Sorrells (R) - Businessman
Michelle Beckley (D) - State Rep. & Businesswoman

Carla Brailey (D) - State Democratic Vice Chair, College Professor & Consultant

Mike Collier (D) - Businessman, '18 Nominee & '14 State Comptroller Nominee
Matthew Dowd (D) - Political Consultant, TV Political Analyst & Ex-Republican

Lyle Larson (SAM) - State Rep., Ex-Bexar County Commissioner & Republican

ATTORNEY GENERAL:
Ken Paxton (R)* - (Campaign Site)
George P. Bush (R) - State Land Commissioner, Attorney & Navy Veteran
Louie Gohmert (R) - Congressman, Ex-Appeals Court Judge, Ex-District Judge & Army Veteran
Eva Guzman (R) - Ex-State Supreme Court Justice & Ex-Court of Appeals Judge
Mike Fields (D)
Rochelle Garza (D) - Attorney
Joe Jaworski (D) - Ex-Galveston Mayor, Attorney & Mediator
Lee Merritt (D) - Attorney

Justin Nelson (D) - Attorney & '18 Nominee

COMPTROLLER:
Glenn Hegar (R)* - (Campaign Site)
Janet Dudding (D) - Accountant, Auditor & '20 St Rep Nominee
Tim Mahoney (D) - Attorney, Mediator & '18 Candidate
Angel Luis Vega (D)

James A. Baker - 1978

STATE LAND COMMISSIONER:
[ George P. Bush (R)* - Candidate for Attorney General in 2022. ]
Ben Armenta (R) - Business Consultant & Community Activist
Collin Blood (R) - Biologist & Community Activist
Dawn Buckingham (R) - State Sen. & Surgeon

Brandon Creighton (R) - State Sen., Ex-State Rep. & Attorney
Mark Henry (R) - Galveston County Judge, Businessman & Retired USAF Officer

Rufus Lopez (R) - Attorney
Weston Martinez (R) - Businessman, Ex-State Real Estate Comn Member & Frequent Candidate
Jon Spiers (R) - Surgeon, Attorney & Army Veteran

Jonathan Stickland (R) - Ex-State Rep. & Oil-Gas Consultant

Somtoo Ik-Ejiofor (D) - Legislative Budget Analyst
Jay Kleberg (D) - Conservationist & Businessman
Michael Lange (D) - Investment Manager

Annise Parker (D) - Ex-Houston Mayor & LGBT Rights Activist

Jinny Suh (D) - Pro-Immunization Community Organizer, Attorney & Businesswoman

STATE AGRICULTURE COMMISSIONER:
Sid Miller (R)* - (Campaign Site)
Carey Counsil (R) - Real Estate Developer, Rancher, College Professor & USAF Veteran
James White (R) - State Rep., Teacher & Army Veteran
Susan Hayes (D)

STATE RAILROAD COMMISSION:

2022 Election:
Wayne Christian (R)* - (Campaign Site)
Dawayne Tipton (R) - Energy Product Manager & Offshore Risk Engineer
Tom Slocum (D) - Oil Executive
Luke Warford (D) - Political Consultant & Democratic Activist
Hunter Wayne Crow (G) - Notary & '20 City Council Candidate

Christi Craddick (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2024.

Jim Wright (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2026.


Rick Perry for Lt Governor - 1998

STATE LEGISLATURE:

State House

State Senate


U.S. SENATOR:

John Cornyn (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2026.

John Tower - 1978

Ted Cruz (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2024.
Aaron Arguijo (D) - Accountant & Coffee Shop Owner
John Love (D) - Ex-Midland City Councilman & FInancial Planner


U.S. CONGRESS:

District 1:
[ Louie Gohmert (R)* - Candidate for Attorney General in 2022. ]
Aditya Atholi (R) - Businessman, Ex-Congressional Aide & USMC Veteran
Joe McDaniel (R) - Businessman & Community Activist
Nathaniel Moran (R) - Smith County Judge, Ex-Tyler City Councilman & Attorney
John Porro (R) - Hospital Executive, Ex-Physician Assistant, Ex-EMT & Ex-Teacher

Larry Smith (R) - Smith County Sheriff

Gavin Dass (D)
Hank Gilbert (D) - Ex-Whitehouse School Board Member, Rancher & '20 Nominee
Stephen Kocen (D)
Rosey Quinn (D)
Robert Levi (I)

Ron Paul for Congress

District 2:
Dan Crenshaw (R)* - (Campaign Site)
Mike Billand (R) - Financial Planner
Jameson Ellis (R) - Marketing Executive, Charity Founder & Christian Couples Counselor
Martin Etwop (R) - Law Student, Auto Worker & Christian Missionary
Robin Fulford (D) - Democratic Activist
Rayna Reid (D) - City Community Liaison & Ex-Congressional Aide

District 3:
Van Taylor (R)* - (Campaign Site)
Suzanne Harp (R) - Financial Executive
Keith Self (R) - Ex-Collin County Judge & Retired Army Officer
Rickey Williams (R) - Realtor
Doc Shelby (D) - Bus Driver, Ex-Teacher & Democratic Activist
Sandeep Srivastava (D) - Realtor, Community Activist & '21 City Council Candidate

District 4:
Pat Fallon (R)* - (Campaign Site)
Earl Davis (D) - Rancher, Farmer & Ex-Police Officer
Russell Foster (D) - IT Professional & '20 Nominee
Iroghama Omere (D) - '20 Candidate in NY

District 5:
Lance Gooden (R)* - (Campaign Site)
Don Hill (R) - Attorney, Army Veteran & '20 Candidate

Kathleen Cordelia Bailey (D) - Ex-US Depy Asst Sec of State, Political Scientist & Artist
Charlie Gearing (D) - Attorney

Jack Brooks

District 6:
Jake Ellzey (R)* - (Campaign Site)
James Buford (R)- Maintenance Supervisor

Jana Lynne Sanchez (D) - Communications Consultant, Democratic Activist & '20 Nominee

District 7:
Lizzie Fletcher (D)* - (Campaign Site)
Tina Blum Cohen (R) - Furniture Company Owner & Actress
Jafar Hajjar (R) - Pizza Shop Manager & Recent College Graduate
Damien Mockus (R) - Gym Owner & Personal Trainer
Tim Stroud (R) - Marketing Firm Owner & Iraq War Veteran
Johnny Teague (R) - Pastor, Businessman & Frequent Candidate

District 8:
[ Kevin Brady (R)* - Retiring in 2022. ]
Rudy Atencio (R) - Self-Employed & '20 Candidate in Washington State
Betsy Bates (R) - Medical Office Manager
Candice Burrows (R) - Actor & Community Activist
Christian Collins (R) - Political Consultant, Podcast Host & Conservative Activist
Salvador Gallegos (R)
Jonathan Hullihan (R) - Attorney & Iraq/Afghan War Veteran
Ryan Jarchow (R) - Recent College Graduate & Sheriff's Office Employee
Morgan Luttrell (R) - Businessman, Ex-US Dept of Energy Official & Disabled Navy Veteran
Dan McKaughan (R) - Pastor & Estimator
Jonathan Mitchell (R) - Pipeline Welding Inspector
Mike Philips (R) - Retired Telecom Executive & USMC Veteran
Chris Revis (R) - Management Consultant & Navy Veteran
Taylor Whichard (R) - Willis City Public Works Director & Petroleum Engineer
Laura Jones (D) - Businesswoman & San Jacinto County Democratic Chair

District 9:
Al Green (D)* - (Campaign Site)
Melissa Wilson-Williams (R) - Real Estate Broker, Ex-Democrat & '20 Candidate
Randall Addison (I)

District 10:
Michael McCaul (R)* - (Campaign Site)

Tom DeLay

District 11:
August Pfluger (R)* - (Campaign Site)

District 12:
Kay Granger (R)* - (Campaign Site)
Ryan Catala (R) - Middle School Principal & Ex-Teacher

Chris Putnam (R) - Ex-Colleyville City Councilman, Retired Businessman & '20 Candidate

Trey Hunt (D) - Nonprofit Group Founder & Homeless Outreach Social Worker

District 13:
Ronny Jackson (R)* - (Campaign Site)
Kathleen Brown (D) - Attorney

District 14:
Randy Weber (R)* - (Campaign Site)
Ruben Landon Dante (R) - Businessman, Actor & California Resident

Joshua Foxworth (R) - Businessman, Aerospace Engineer, USMC Veteran & '20 Candidate

Jeff Antonelli (D) - Businessman, '20 St Rep Nominee & '18 City Council Candidate

Adrienne Bell (D) - Educator, Democratic Activist & '18/'20 Nominee

Cyrus Sajna (D) - Businessman & Frequent Candidate
Mikal Williams (D) - Attorney & '20 Candidate

District 15:
[ Vicente Gonzalez (D)* - Seeking Re-Election in CD-34. ]
Eliza Alvarado (D) - Educator
Julio Garza (D) - Democratic Activist
Roberto Haddad (D) - Attorney, Hospital Official & Ex-Congressional Aide
Ivan Melendez (D) - Physician
Ruben Ramirez (D) - Attorney, Iraq War Veteran & '16 Candidate
Vanessa Tijerina (D) - Nurse, Democratic Activist & Frequent Candidate
Sara Canady (R) - Wilson County Justice of the Peace & Ex-Teacher
Aizar Cavasos (R) - Retired US Border Patrol Agent
Monica de la Cruz-Hernandez (R) - Insurance Agent, GOP Activist & '20 Nominee
Mauro Garza (R) - Nightclub Owner, GOP Activist & '18/'20 Candidate
Ryan Krause (R) - Pastor, Business Consultant & '18/'20 Candidate

Ross Lynn Leone (L) - Retired Federal Employee & Frequent Candidate

Charlie Wilson

District 16:
Veronica Escobar (D)* - (Campaign Site)
Delilah Montanez Barrios (D) - Retired Medical Worker & Environmental Activist
Irene Armendariz-Jackson (R) - Realtor & '20 Nominee
Sam Williams Jr. (R) - Retired Army NCO, Iraq/Afghan War Veteran & '18/'20 Candidate
Hector Gonzalez (I)

District 17:
Pete Sessions (R)* - (Campaign Site)
Willie Blackmon (R) - Retired Houston Municipal Judge & USAF Veteran
Paulette Carson (R) - Bible Studies Publisher & GOP Activist
Marshall Woods (D)

District 18:
Sheila Jackson Lee (D)* - (Campaign Site)
Jerry Ford Sr. (R) - Insurance Agency Owner, Retired Firefighter & '20 Candidate
Carmen Montiel (R) - Journalist, Ex-Miss Universe Contestant & '18 Candidate

District 19:
Jodey Arrington (R)* - (Campaign Site)

District 20:
Joaquin Castro (D)* - (Campaign Site)
Mark Murray (R)
Kyle Sinclair (R) - Healthcare Executive & Army Veteran
Michael Stevens (R) - Educator

Jeffrey Blunt (L) - Environmental Engineer, Army Veteran & Frequent Candidate

Henry B. Gonzalez

District 21:
Chip Roy (R)* - (Campaign Site)
Michael French (R) - Communications Engineer & Army Veteran
Jeremy Kohlwes (R) - Investigative Analyst & Disabled Iraq War Veteran
Robert Lowry (R) - Physician & '14 Candidate
David Anderson Jr. (D) - College Student & Temp Agency Worker
Coy Branscum (D) - Tour Guide, Graduate Student & Socialist Activist
Cherif Gacis (D) - Actor & '16 San Marcos Mayor Candidate
Marcus Primm (D) - Real Estate Investor, USAF Veteran & Progressive Activist
Michael "Smitty" Smith (D) - Rolloff Dumpster Rental Contractor
Scott Sturm (D) - Critical Care Paramedic
Ricardo Villarreal (D) - Physician & Army Veteran
Claudia Zapata (D) - Management Analyst & Progressive Activist

District 22:
Troy Nehls (R)* - (Campaign Site)
Matt Berg (D) - Businessman & USAF Veteran
Eugene Howard (D) - Brazoria County NAACP President
Jim Squires (D) - Marketing Executive

District 23:
Tony Gonzales (R)* - (Campaign Site)
Alma Arredondo-Lynch (R) - Dentist, Rancher & '18/'20 Candidate
Alia Garcia Ureste (R) - Motel Owner & '18/'20 Candidate

Rosey Ramos Abuabara (D) - Medical Office Manager, Progressive Activist & '20 Candidate

John Lira (D) - Policy Analyst & Iraq War Veteran

District 24:
Beth Van Duyne (R)* - (Campaign Site)
Kathy Fragnoli (D) - Attorney & Mediator
Derrik Gay (D) - Attorney & USMC Veteran
Jan McDowell (D) - Accountant, Ex-HR Professional & Frequent Candidate

Candace Valenzuela (D) - School Board Trustee, Tutor & '20 Nominee

District 25:
Roger Williams (R)* - (Campaign Site)
Tyler Smith (R) - Dialysis Technician

Phil Gramm - Clayton Williams - Joe Dial - Rob Mosbacher Jr. - 1990

District 26:
Michael Burgess (R)* - (Campaign Site)
Brian Brazeal (R) - Businessman
Vincent Gallo (R)
Raven Harrison (R) - Businesswoman
Isaac Smith (R) - Licensed Home Inspector
Craig Walker (R) - Insurance Agent & '18 Candidate
Billy Poling (I) - Conservative Activist

District 27:
Michael Cloud (R)* - (Campaign Site)
Andrew Alvarez (R) - Auto Dealership Consultant & MAGA Activist
Chris Mapp (R) - Retail Worker, '18 Candidate & '14 US Sen Candidate
Eric Mireles (R) - Project Manager

Charlie Jackson (D) - Businessman & '20 Candidate

Maclovio Perez Jr. (D) - Radio Broadcast Meterologist
Anthony James Tristan (D) - Financial Consultant & Tax Preparer

District 28:
Henry Cuellar (D)* - (Campaign Site)
Tannya Benavides (D) - Community Organizer, Educator & Progressive Activist
Jessica Cisneros (D) - Attorney, Progressive Activist & '20 Candidate
Ed Cabrera (R) - Businessman, Rancher & Ex-Investment Banker
Steve Fowler (R) - Businessman, Retired USAF Officer & Afghan War Veteran
Willie Ng (R) - Businessman & Retired Police Officer
Sandra Whitten (R) - Sunday School Teacher, MAGA Activist & '20 Nominee

District 29:
Sylvia Garcia (D)* - (Campaign Site)
Sarah Miller (R) - Nonprofit Group Employee
Robert Schafranek (R) - Retail Store Worker & Frequent Candidate

Phil Kurtz (L) - Businessman, Musician & Frequent Candidate

Martin Frost

District 30:
[ Eddie Bernice Johnson (D)* - Retiring in 2022. ]
Hasani Burton (D) - Businessman, '20 Candidate & '15 City Council Candidate

Barbara Mallory Caraway (D) - Ex-State Rep., Ex-Dallas City Councilwoman & Frequent Candidate
Shenita Cleveland (D) - Business Consultant, '20 Candidate & '17 City Council Candidate
Jasmine Crockett (D) - State Rep. & Attorney

Yvonne Davis (D) - State Rep.

Arthur Dixon (D)

Elizabeth Frizell (D) - Ex-District Judge, '20 Appeals Court Candidate & '18 Dist Attorney Candidate

Jane Hope Hamilton (D) - Political Consultant & 2020 Biden Campaign State Director
Vonciel Jones Hill (D) - Ex-Dallas City Councilwoman, Attorney & '18 Judge Candidate
Keisha Lankford (D) - Cedar Hill School Board Member & Educator
Zachariah Manning (D) - Realtor, Auctioneer & '20 County Commission Candidate
Jessica Mason (D) - Nonprofit Coordinator, Navy Veteran & Anti-Poverty Activist
Abel Mulugheta (D) - Attorney, Legislative Aide & Ex-Congressional Aide

Toni Rose (D) - State Rep. & Mental Health Liaison
Carl Sherman (D) - State Rep., Ex-DeSoto Mayor, Pastor & Businessman
John Wiley (D) - Dallas County Commissioner

Tre Pennie (R) - Police Officer, Army Veteran & '20 Nominee
Debbie Walker (I)

District 31:
John Carter (R)* - (Campaign Site)
Abhiram Garapati (R) - Businessman & '20 Candidate
Jason Hutson (R) - Heavy Equipment Mechanic, Volunteer Firefighter & Army Veteran
Derrick Johns (R) - Medical Devices Manufacturer & Gulf War Veteran
Mike Williams (R) - Retired Firefighter & '20 Candidate
Jonathan Hildner (D) - Political Organizer & Ex-Congressional Intern
Christopher Scurry (D) - Attorney

Clark Patterson (L) - Photographer, Videographer & Frequent Candidate

District 32:
Colin Allred (D)* - (Campaign Site)
Genevieve Collins (R) - Businesswoman & '20 Nominee
Nathan Davis (R) - Financial Consultant
Brad Namdar (R) - Businessman, Ex-Teacher & Community Activist
Ejike "Ed" Opka (R) - Commercial Real Estate Consultant
Antonio Swad (R) - Restaurant Chain Founder
Justin Webb (R) - FInancial Executive & Iraq War Veteran

District 33:
Marc Veasey (D)* - (Campaign Site)
Carlos Quintanilla (D) - Community Activist & Frequent Candidate
Robert MacGlafin (R) - Business Consultant

Preston Smith

District 34:
[ Filemon Vela (D)* - Retiring in 2022. ]
Vicente Gonzalez (D)* - Current CD-15 Congressman -
(Campaign Site)
Laura Cisneros (D) - Physician
Osbert Haro (D) - Farmer, Solar Energy Consultant & '20 Candidate
Filemon Meza (D) - Tow Truck Company Manager
Beatriz Reynoso (D) - Digital Graphic Designer
Jaime Rodriguez (D) - Videographer, Photographer & Communications Consultant
William Thompson (D) - Real Estate Investor, Teacher & Afghan War Veteran
Ryan Trevino (D) - Mental Health Care Worker & Community Activist

Carlos Cascos (R) - Ex-Secretary of State, Ex-Cameron County Judge & Accountant

Mayra Flores (R) - Respiratory Care Practitioner & GOP Activist

Rey Gonzales (R) - Physician, Attorney, USAF Veteran & Frequent Candidate

Frank McCaffrey (R) - Ex-TV News Anchorman & Freelance Writer
Larry Mark Polsky (R) - Attorney
Phil Sotelo (R) - Pastor & Retired Police Officer
Ronald Mills (I) - Port Mansfield Port Director, Environmental Consultant & USCG Veteran

District 35:
[ Lloyd Doggett (D)* - Seeking Re-Election in CD-37 in 2022. ]
Greg Casar (D) - Austin City Councilman, Community Organizer & Socialist Activist
Danielle Fewings (D) - Businesswoman
Eddie Rodriguez (D) - State Rep. & Attorney
James "Sass" Sasinowski (D) - Restaurant Worker & Progressive Activist
Carla Joy Sisco (D) - Consultant & Pastor
Rebecca Viagran (D) - Ex-San Antonio City Councilwoman & University Official
Bill Condict (R) - Project Manager, Retired Navy CPO & Iraq War Veteran
William Hayward (R) - Ostrich Rancher & Frequent Candidate
Marilyn Jackson (R) - Insurance Agent, '20 Tax Assessor Nominee & '10 St Rep Nominee
Dan McQueen (R) - Ex-Corpus Christi Mayor, Retired Engineer, Navy Veteran & '20 Candidate
Asa Palagi (R) - Businessman, Army Veteran, '21 Candidate & '20 Washington Gov. Candidate

District 36:
Brian Babin (R)* - (Campaign Site)
Scott Huckabee (R) - Property Manager
Jon Haire (D) - Retired Nuclear Engineer

District 37 - NEW DISTRICT FOR 2022:
[ New Seat - No Incumbent ]
Lloyd Doggett (D)* - Current CD-35 Congressman
- (Campaign Site)
Quenton "Q" Beauboueff (D)
Hasani Burton (D) - Media Consultant, Writer, '20 Candidate & '15 City Council Candidate
Donna Imam (D) - Computer Engineer, Businesswoman & '20 Nominee
Christopher Jones (D)

District 38 - NEW DISTRICT FOR 2022:
[ New Seat - No Incumbent ]
Jerry Ford (R) - Insurance Agency Owner, Retired Firefighter & '20 Candidate
Brett Guillory (R) - Texas Premier League Baseball Coach & Fabrication Instructor
Wesley Hunt (R) - Mortgage Loan Originator, Iraq War Veteran & '20 Nominee
Adrian Kaiser (R) - GOP Activist & '19 Magnolia School Board Candidate
Roland Lopez (R) - Financial Executive
Richard Welch (R) - Shop Manager & Veteran
Diana Martinez Alexander (D) - Educational Diagnostician & '20 County Comm Candidate
Shaune Bordere (D) - Businesswoman & Law School Graduate



STATE POLITICAL PARTIES:

Constitution Party of Texas (C)
Texas Democratic Party (D)
Texas Green Party (G)
Libertarian Party of Texas (L)
Reform Party of Texas (REF)
Republican Party of Texas (R)
Serve America Movement Party (SAM)
Independent (I)
Write-In (WI)


STATE ELECTION OFFICE:

Bob Krueger

Secretary of State's Office

State Ethics Commission


STATE NEWS SOURCES:

PRINT MEDIA:
Abilene Reporter-News
Aledo Community News
Allen American
Alpine Avalanche
Alpine Desert-Mountain Times
Amarillo Daily News / Amarillo Globe Times
Angleton Times
Arlington Morning News
Athens Daily Review
Austin American-Statesman
Austin Business Journal
Austin Chronicle (Alternative)
- (Political Section)
Austin Review
Baytown Sun
Beaumont Enterprise
Black News Online (African-American)
Brazoria County Facts
Brownsville Herald
Bryan-College Station Eagle
Canyon Lake Times Guardian
Cedar Creek Pilot
Cleveland Advocate
Conroe Courier
Corpus Christi Caller-Times
Corsicana Daily Sun
Cuero Record
Daily Texan (University of Texas)
D Magazine (Dallas)
Dallas Arena
Dallas Business Journal
Dallas Morning News
- (Political Section)
Dallas Observer (Alternative)
Dallas Voice (Gay)
Dallas-Fort Worth Heritage (Christian)
Del Rio News-Herald
Denton Record-Chronicle
El Campo Leader-News
El Paso Times
Ellis County Press
Fort Stockton Pioneer
Frisco Enterprise
Fort Worth Commercial Recorder (Legal/Business News)
Fort Worth Star-Telegram
Gainesville Daily Register
Galveston County Daily News
Gilmer Mirror
Greenville Herald-Banner
Groveton News
Harlingen Valley Morning Star
Hays Free Press
Hood County News
Houston Business Journal
Houston Chronicle
Houston County Courier
Houston Forward Times (African-American)
Houston Jewish Herald-Voice
Houston Press (Alternative)
Keene Star Reporter
Kilgore News Herald
Killeen Daily Herald
Kirbyville East Texas Banner
Laredo Morning Times
Lubbock Avalanche-Journal
Lufkin Daily News
McAllen Monitor
Midland Reporter-Telegram
Moore County News-Press
Mt. Pleasant Daily Tribune
Nacogdoches Daily Sentinel
New Braunfels Herald-Zeitung
Odessa American
Pampa News
Paris News
Pasadena Citizen
Pecos Enterprise
Plainview Daily Herald
Plano Star Courier
Pleasanton Express
Port Arthur News
Polk County Enterprise
Randall County Canyon News
Rosenberg Herald-Coaster
Round Rock Leader
San Angelo Standard-Times
San Antonio Business Journal
San Antonio Current (Alternative)
San Antonio Daily Commercial Record (Legal/Business)
San Antonio Express-News
San Marcos Daily Record
San Saba County Review
Seguin Gazette-Enterprise
Seminole Sentinel
Sherman Herald-Democrat
Stephenville Empire-Tribune
Sweetwater Reporter
Temple Daily Telegram
Terrell Tribune
Texarkana Gazette
Texas Almanac
Texas City Sun
Texas Monthly
Texas Observer
Texas Triangle (Gay)
Texas Tribune (Politics)
Tyler Morning Telegraph
Victoria Advocate
Waco Tribune-Herald
Weatherford Democrat
Wharton Journal-Spectator
Wichita Falls Times Record News
Wilson County News
Wise County Messenger

Bill Clements for Governor

BROADCAST MEDIA:
East Texas Radio
KVUE TV-24 (ABC - Austin)
KXAN TV-36 (NBC - Austin)
KDFW TV-4 (FOX - Dallas)
KTVT TV-11 (CBS - Dallas)
KXAS TV-5 (NBC - Dallas)
WFAA TV-8 (ABC - Dallas)
KDBC TV-4 (CBS - El Paso)
KTSM TV-9 (NBC - El Paso)
KHOU TV-11 (CBS - Houston)
KHWB TV-39 (WB - Houston)
KPRC TV-2 (NBC - Houston)
KTRK TV-13 (ABC - Houston)
KAMC TV-28 (ABC - Lubbock)
KTRE TV-9 (ABC - Lufkin)
KMID TV-2 (ABC - Midland)
KENS TV-5 (CBS - San Antonio)
KSAT TV-12 (ABC - San Antonio)
WOAI TV-4 (NBC - San Antonio)
Texas Cable News
KCEN TV-6 (NBC - Waco)

Lloyd Bentsen - 1970

POLITICAL BLOGS:
AustinBloggers.org
Blog Houston
Burnt Orange Report
Capitol Annex
Capitol Blog
Capitol Inside
Come and Take It
Common Sense
District Sixer
Ellis County Observer
Frontburner (D Magazine)
Gonzo Muckraker
Grits for Breakfast
Houston's Clear Thinkers
In The Pink Texas
The Jeffersonian
LeftyBlogs: Texas
Lone Star Report
Lone Star Times
People's Republic of Seabrook
Pink Dome
PolitickerTX.com
Professors R-Squared
QuorumReport.com
The Red State
Rhymes with Right
Swanky Conservative
Texas GOP Vote
Texas Political Resource Page
Texas Tuesdays
Texas 21
TXElects
UrbanGrounds
Voice in the Wilderness

HELP MAKE POLITICS1 COMPLETE!! IF YOU KNOW OF A CANDIDATE MISSING FROM OUR LISTS, PLEASE .

Follow Us on Twitter:
Twitter.com/Politics1com

Paid ads

2024 Presidential Candidates | Congressional Candidates | US Senate Candidates
Gubernatorial & Statewide Candidates
| Election Calendar
Political Parties | Awards | FAQ | Campaign Buttons | About Us |

© 1997 et seq - by Ron Gunzburger. All rights reserved. Contents can be quoted with attribution.