Politics1
search POLITICS1:
Keep Track of All Our Updates: Twitter.com/Politics1com
DIRECTORY: Home | US Senate Candidates | Governor & Statewide Candidates | Congressional Candidates
2020 Presidential Candidates | Political Parties | FAQ
Election Calendar | Campaign Buttons | Awards | About Us |

TEXAS

Your complete directory of Texas candidates for Governor, State Cabinet, United State Senator and Congress in the current election cycle ... state political parties ... the official state election office ... and state news sources.

"Politics1 offers a fine web starting point to examine would-be [political] players."
- Fort Worth Star-Telegram

George W. Bush - 1994

ELECTION CALENDAR:
Filing Deadline: December 11, 2017
Filing Deadline (Write-In Candidates): August 24, 2018
Primary: March 6, 2018
Run-Off: May 22, 2018
CANDIDATE DIRECTORY LEGEND:
Bold = Active Candidate
Italics = Potential Candidate
* = Incumbent
= Winner
(Incumbent Party Listed First)
 

This page was last updated on November 22, 2017


STATE CONSTITUTIONAL OFFICERS:

GOVERNOR:
Greg Abbott (R)* - (Campaign Site)
Larry Secede Kilgore (R) - Conservative Activist, Telecommunications Worker & Frequent Candidate
Garry Brown (D) - County Commission Aide, Ex-Congressional Aide & Ex-Teacher
Cedric Davis (D) - Ex-Balch Springs Mayor, Ex-School Dist. Police Chief & Frequent Candidate
Thor Harris (D) - Musician, Artist & Progressive Activist
Jeffrey Payne (D) - Businessman, Bar Owner & LGBT Activist

Lupe Valdez (D) - Dallas County Sheriff

Tom Wakely (D) - Hospice Care Provider, Minister, USAF Veteran & '16 US Rep. Nominee
Andrew White (D) - Investment Firm CEO & Son of Ex-Gov Mark White
Janis Richards (Green) - Sanders Campaign Activist & Russian Translator
Kory Watkins (Libertarian) - Anti-Police Group Organizer & Gun "Open Carry" Activist

Next State Constitutional Officer Elections in 2018.

Ann Richards - 1990

LIEUTENANT GOVERNOR:
Dan Patrick (R)* - (Campaign Site)
Mike Collier (D) - Corporate Executive, Democratic Activist & '14 State Comptroller Nominee
Michael Cooper (D) - Pastor, Auto Sales Manager & Civil Rights Activist

ATTORNEY GENERAL:
Ken Paxton (R)* - (Campaign Site)
Justin Nelson (D) - Attorney

COMPTROLLER:
Glenn Hegar (R)* - (Campaign Site)
Tim Mahoney (D) - Attorney & Mediator
Travis Christal (Green) - Accountant

James A. Baker - 1978

STATE LAND COMMISSIONER:
George P. Bush (R)* - (Campaign Site)

STATE AGRICULTURE COMMISSIONER:
Sid Miller (R)* - (Campaign Site)
Tom Caudle (D) - Attorney, Rancher & Accountant
Kim Olson (D) – Ex-Weatherford School Board Member, Retired USAF Colonel & Farmer

STATE RAILROAD COMMISSION:

Christi Craddick (R)* - (Campaign Site)
Roman McAllen (D) - Architect & Urban Planner

Ryan Sitton (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2020.

Wayne Christian (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2022.


Preston Smith

STATE LEGISLATURE:

State House

State Senate


U.S. SENATOR:

Ted Cruz (R)* - (Campaign Site)
Stefano de Stefano (R) - Attorney
Bruce Jacobson (R) - Evangelical Cable Television Show Executive & Ex-Reagan White House Aide
Dan McQueen (R) - Ex-Corpus Christi Mayor, Businessman, Engineer & Navy Veteran
Geraldine Sam (R) - Ex-La Marque Mayor & Trump Campaign Activist
Pavel Goberman (D) - Fitness Instructor & Frequent Candidate
Sema Hernandez (D) - Businesswoman & Sanders Campaign Activist
Beto O'Rourke (D) - Congressman, Ex-El Paso City Councilman & Businessman
Carl Bible (Independent) - Businessman, Rancher & Retired Telecommunications Worker

John Tower - 1978

John Cornyn (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2020.
Joaquin Castro (D) - Congressman & Ex-State Rep.


U.S. CONGRESS:

District 1:
Louie Gohmert (R)* - (Campaign Site)
Anthony Culler (R) - Ex-Bank Manager & '14/'16 Candidate
Roshin Rowjee (R) - Unlicensed Physician
Brent Beal (D) - College Professor
Shirley McKellar (D) - Non-Profit Group Founder, Retired Army Officer & Frequent Candidate

Ron Paul for Congress

District 2:
[ Ted Poe (R)* - Retiring in 2018. ]
David Balat (R) - Health Care Executive
Dan Crenshaw (R) - Retired Navy Lt. Commander
Mike Palmer (R)
Kevin Roberts (R) - State Rep. & Law Firm Executive Director
Rick Walker (R) - Businessman
Kathaleen Wall (R) - GOP Activist
Malcolm Whittaker (R) - Attorney
Pat Bryan (D) - Electrical Engineer, Computer Engineer & '16 Nominee
Nikolus Gianukos (D) - Stay-Home Father, Ex-IT Technician & Sanders Campaign Activist
James Graf (D) - Businessman, Ex-Investment Banker & '14 Candidate in California
J. Darnell Jones (D) - Businessman, Attorney & Retired Navy Officer
Ali Khorasani (D) - Chemical Engineer
Todd Litton (D) - Non-Profit Executive, Education Advocate & Attorney

District 3:
[ Sam Johnson (R)* - Retiring in 2018. ]
Roger Barone (R) - Investment Manager
David Niederkorn (R) - College Professor
Van Taylor (R) - State Sen., Ex-State Rep., Iraq War Veteran & '06 Nominee

Lorie Burch (D) - Attorney
Sam Johnson (D) - Attorney
Medrick Yhap (D) - Software Engineer & Ex-Police Officer
Robert Mason (Green/Humane) - Businessman, Financial Advisor & Navy Veteran

District 4:
John Ratcliffe (R)* - (Campaign Site)
Sholdon Daniels (R) - Attorney & Community Activist
Catherine Krantz (D) - Festival Producer, Marketing Executive & Insurance Agent
Darrell Rodriguez (D) - School Counselor & Ex-Teacher

District 5:
[ Jeb Hensarling (R)* - Retiring in 2018. ]
Danny Campbell (R) - Fitness Center Owner, Graduate Student & Army Veteran
Sam Deen (R) - Businessman, Firefighter & Afghan War Veteran

Lance Gooden (R) - State Rep. & Businessman
Bill Metzger (R) - Justice of the Peace, Ex-Dallas County Community College Trustee & Businessman

Kenneth Sheets (R) - Ex-State Rep., Attorney & Iraq War Veteran

Beth Van Duyne (R) - US Housing Dept. Regional Administrator & Ex-Irving Mayor
Allen West (R) - Ex-Congressman from FL, Retired Army Colonel & Conservative Activist

Dan Wood (D) - Ex-Terrell City Councilman, Attorney & '15 State Appeals Court Justice Nominee

Jack Brooks

District 6:
Joe Barton (R)* - (Campaign Site)
John W. Duncan (D) - HIV/AIDS Non-Profit Service Group Compliance Officer
Jana Lynne Sanchez (D) - Communications Consultant
Levii Shocklee (D) Ex-Civil Servant & Navy Veteran
Justin Snider (D) - Locksmith & Sanders Campaign Activist
Ruby Faye Woolridge (D) - Pastor, Teacher & '16 Nominee
Glenn Adair (Libertarian) - Gulf War Veteran

District 7:
John Culberson (R)* - (Campaign Site)
Joshua A. Butler (D) - University Development Official
James Cargas (D) - Attorney, Ex-Clinton White House Aide & Frequent Candidate

Collin Cox (D) - Attorney

Lizzie Pannill Fletcher (D) - Attorney
Laura Moser (D) - Author, Journalist & Progressive Activist
Alex Triantaphyllis (D) - Non-Profit Executive, Attorney & Ex-Investment Banker
Jason Westin (D) - Physician

District 8:
Kevin Brady (R)* - (Campaign Site)
James Cantu (R) - Investment Banker
Sean Ricker (R) - Oil & Gas Engineer, Ex-Nuclear Engineer & Navy Veteran
Todd Carlton (D) - Crop Consultant
Steven David (D) - International Business Consultant

District 9:
Al Green (D)* - (Campaign Site)
Christian Hernandez (D) - Hospital Worker

District 10:
Michael McCaul (R)* - (Campaign Site)
Richie DeGrow (D) - Business Manager
Matt Harris (D)
Tami Walker (D) - Attorney & Democratic Activist

Tom DeLay

District 11:
Mike Conaway (R)* - (Campaign Site)
William Betts (R) - Neurosurgeon, Army Reserve Officer & Iraq War Veteran
Mason Casas (D) - Truck Driver
Virginia "Jennie Lou" Leeder (D) - Llano County Democratic Chair & '16 State Sen. Nominee
Eric Pfalzgraf (D) - School Bus Driver & Mechanic

District 12:
Kay Granger (R)* - (Campaign Site)
Vanessa Adia (D) - Teacher
Al Woolum (D) - Retired Teacher & Vietnam War Veteran
Jacob Leddy (Libertarian) - Trucking Company Operations Director & '16 State Sen. Candidate

District 13:
Mac Thornberry (R)* - (Campaign Site)
Greg Sagan (D) - Retired Business Consultant & Vietnam War Veteran

District 14:
Randy Weber (R)* - (Campaign Site)
Bill "Sarge" Sargent (R) - Elections Administrator, Ex-US Commerce Dept Official & Navy Veteran
Levi Q. Barnes Jr. (D) - Pastor, Teacher & Inventor
Adrienne Bell (D) - Educator & Democratic Activist
Larry Tylka (D) - Attorney & Mediator

District 15:
Vicente Gonzalez (D)* - (Campaign Site)
Dale Brueggemann (R) - Businessman & '12 Nominee

Charlie Wilson

District 16:
[ Beto O'Rourke (D)* - Candidate for US Senate in 2018. ]
John Carrillo (D) - Radio Station Executive & Ex-Radio Show Producer
Veronica Escobar (D) - Ex-El Paso County Judge & Ex-El Paso County Commissioner
Dori Fenenbock (D) - Ex-El Paso School Board President & Attorney
Enrique Garcia (D) - Attorney
Nicole LeClaire (D) - Teacher, Cheerleading Coach & Navy Veteran
Jerome Tilghman (D) - Teacher, Army Veteran & '12 Candidate
Alia Garcia-Ureste (R) - Motel Owner
Jessica Kludt Allala (I) - Attorney & Ex-Democrat

District 17:
Bill Flores (R)* - (Campaign Site)
Rick Kennedy (D) - Software Developer
Dale Mantey (D) - Graduate Student & Community Activist
Scott Sturm (D) - Paramedic

District 18:
Sheila Jackson Lee (D)* - (Campaign Site)
Don Batiste (D)
Richard Johnson (D) - State Legislative Aide, Educator & Army Veteran
Ava Pate (R) - Cosmetologist & '16 Candidate
Jessica Peterka (Independent) - Teacher & Ex-College Softball Coach

Lori Bartley (Independent) - Bookkeeper, Business Consultant & '16 GOP Nominee

District 19:
Jodey Arrington (R)* - (Campaign Site)
Miguel Levario (D) - College Professor

District 20:
Joaquin Castro (D)* - (Campaign Site)

Henry B. Gonzalez

District 21:
[ Lamar Smith (R)* - Retiring in 2018. ]
Ivan Andarza (R) - Attorney
Eric Burkhart (R) - Retired CIA Officer & Motivational Speaker
Quico Canseco (R) - Ex-Congressman, Attorney & Businessman
S. Foster Hagen (R) - Oil & Gas Executive
Jason Isaac (R) - State Rep. & Businessman

Ken Mercer (R) - State Board of Education Member & Ex-State Rep.

Susan Narvaiz (R) - Ex-San Marcos Mayor, Business Consultant & Frequent Candidate
Autry Pruitt (R) - Conservative Activist, Columnist & TV Pundit

Jenifer Sarver (R) - Communications Consultant

Robert Stovall (R) - Bexar County GOP Chair, Florist & '12 County Tax Assessor Candidate
Samuel Temple (R)
Derrick Crowe (D) - Businessman, Ex-Congressional Aide & Progressive Activist
Joseph Kopser (D) - Businessman, Aerospace Engineer & Retired Army Officer
Elliott McFadden (D) - Bike Share Company Exec. Dir. & Progressive Activist
Chris Perri (D) - Attorney & Economist
Mary Wilson (D) - Baptist Minister & Ex-Teacher
Ricardo Turullols-Bonilla (Independent) - Teacher & '14 Austin City Council Candidate

District 22:
Pete Olson (R)* - (Campaign Site)
Harry Bowers (R) - Nurse
James Green (R)
Danny Nguyen (R) - Ex-Missouri City Councilman, Businessman & Real Estate Broker
Eric Zmrhal (R) - Oilfield Project Engineer & Community Activist
Mark Gibson (D) - Attorney, Businessman & Retired Army Colonel
Margarita Ruiz Johnson (D)
Letitia Plummer (D) - Dentist & Democratic Activist
Stephanie Williams (Independent)

District 23:
Will Hurd (R)* - (Campaign Site)
Alma Arredondo-Lynch (R) - Dentist
Judy Canales (D) - Ex-USDA State Official, Ex-Journalist & Community Activist
Jay Hulings (D) - Attorney & Ex-Congressional Aide
Gina Ortiz Jones (D) - Iraq War Veteran & Ex-US Trade Representative Official

Trey Martinez Fischer (D) - Ex-State Rep., Attorney & '15/'16 State Sen. Candidate

Rick Trevino (D) - Teacher, Sanders Campaign Activist & '17 City Council Candidate

District 24:
Kenny Marchant (R)* - (Campaign Site)
Michael Moates (R) - Journalist & Conservative Activist
Todd Allen (D) - Educator
John Biggan (D) - Research Scientist & Psychologist
Jan McDowell (D) - Personal Concierge, Ex-Human Resouces Executive & '16 Nominee

District 25:
Roger Williams (R)* - (Campaign Site)
Edward "West" Hansen (D)
Julie Oliver (D) - Attorney, Yoga Instructor & Community Activist
Chetan Panda (D) - Financial Advisor
Chris Perri (D) - Attorney
Kathi Thomas (D) - Event Planner, Democratic Activist & '16 Nominee

Phil Gramm - Clayton Williams - Joe Dial - Rob Mosbacher Jr. - 1990

District 26:
Michael Burgess (R)* - (Campaign Site)
Veronica Birkenstock (R) - Businesswoman
Cyrus Sajna (R) - Financial Advisor
Linsey Fagan (D) - Businesswoman
Will Fisher (D) - Attorney
John Wannamaker (D) - Motivational Speaker & USMC Veteran

District 27:
Blake Farenthold (R)* - (Campaign Site)
Michael Cloud (R) - Victoria County GOP Chair & Media Production Company Owner
Eric Holguin (D) - Ex-Congressional Aide

Solomon Ortiz Jr. (D) - Ex-State Rep., Businessman & Ex-Teacher

Rene Pena Jr. (D) - Physician

District 28:
Henry Cuellar (D)* - (Campaign Site)

District 29:
[ Gene Green (D)* - Retiring in 2018. ]
Carol Alvarado (D) - State Rep., Ex-Houston City Councilwoman, Consultant & Ex-Congressional Aide
Beto Cardenas (D) - Attorney, Ex-White House Aide & Ex-Congressional Aide

Adrian Garcia (D) - Ex-Harris County Sheriff, Ex-Houston City Councilman & '16 Candidate
Dominique Garcia (D) - Businesswoman, Realtor & '16 Candidate
Roel Garcia (D) - Attorney
Sylvia Garcia (D) - State Sen., Ex-Harris County Commisisoner, Ex-Houston City Controller & Attorney
Hector Morales (D) - Teacher
Pedro Valencia (D) - Businessman
Armando Walle (D) - State Rep. & Attorney
Robert Schafranek (R) - Retail Store Sales Associate & '16 Candidate

Martin Frost

District 30:
Eddie Bernice Johnson (D)* - (Campaign Site)
Barbara Mallory Caraway (D) - Ex-State Rep., Ex-Dallas City Councilwoman & Frequent Candidate
Charles Lingerfelt (R) - Restaurant Owner, Ex-Educator, Conservative Activist & '16 Nominee
Joel Gronau (Green) - Teacher & Afghan War Veteran

District 31:
John Carter (R)* - (Campaign Site)
Mike Sweeney (R) - Businessman
Mike Clark (D) - GIS Administrator & Geologist
Mary Jennings "MJ" Hegar (D) - Business Consultant, Afghan War Veteran & Author
Kent Lester (D) - Investor, Ex-Teacher & Army Veteran
Christine Mann (D) - Physician

District 32:
Pete Sessions (R)* - (Campaign Site)
Colin Allred (D) - Attorney & Ex-Pro Football Player
David Henry (D)
Awbrey Hughlett (D) - Web Developer
Steve Love (D) - Retired Methodist Pastor, USAF Veteran & Frequent Candidate
Ron Marshall (D) - Retired Aerospace Engineer
Todd Maternowski (D) - Technical Writer & Progressive Activist
Ed Meier (D) - Ex-Hillary Clinton Campaign Official, Ex-US State Dept. Official & Attorney

Regina Montoya (D) - Attorney, Ex-Hospital Executive & '00 Nominee

Dani Pellett (D) - Political Research Assistant & Transgender Rights Activist
George Rodriguez (D) - Attorney
Lillian Salerno (D) - Businesswoman, Attorney & Ex-US Depy. Undersecretary of Agricutlure
Chris Suprun (D) - Paramedic & 2016 Presidential Elector

District 33:
Marc Veasey (D)* - (Campaign Site)
Kurt Schwab (R) - Air Show Promoter, Non-Profit Group Founder & USAF Veteran

Bill Clements for Governor

District 34:
Filemon Vela (D)*
Rey Gonzalez (R) - Physician, Attorney, USAF Veteran & '16 Nominee

District 35:
Lloyd Doggett (D)* - (Campaign Site)
S.K. Alexander (R) - Acupuncturist & Ex-Rancher
David Smalling (R)

District 36:
Brian Babin (R)* - (Campaign Site)
Jon Powell (D) - Ex-Taylor Lake Village Mayor, Scientist & Business Consultant
Dayna Steele (D) - Store Owner & Retired Radio Rock DJ


STATE POLITICAL PARTIES:

Texas Communist Party
Constitution Party of Texas
Texas Democratic Party
Texas Green Party
Libertarian Party of Texas
Republican Party of Texas
Socialist Party of Texas


STATE ELECTION OFFICE:

Bob Krueger

Secretary of State's Office

State Ethics Commission


George W. Bush - 1994

STATE NEWS SOURCES:

PRINT MEDIA:
Abilene Reporter-News
Aledo Community News
Allen American
Alpine Avalanche
Alpine Desert-Mountain Times
Amarillo Daily News / Amarillo Globe Times
Angleton Times
Arlington Morning News
Athens Daily Review
Austin American-Statesman
Austin Business Journal
Austin Chronicle (Alternative)
- (Political Section)
Austin Review
Baytown Sun
Beaumont Enterprise
Black News Online (African-American)
Brazoria County Facts
Brownsville Herald
Bryan-College Station Eagle
Canyon Lake Times Guardian
Cedar Creek Pilot
Cleveland Advocate
Conroe Courier
Corpus Christi Caller-Times
Corsicana Daily Sun
Cuero Record
Daily Texan (University of Texas)
D Magazine (Dallas)
Dallas Arena
Dallas Business Journal
Dallas Morning News
- (Political Section)
Dallas Observer (Alternative)
Dallas Voice (Gay)
Dallas-Fort Worth Heritage (Christian)
Del Rio News-Herald
Denton Record-Chronicle
El Campo Leader-News
El Paso Times
Ellis County Press
Fort Stockton Pioneer
Frisco Enterprise
Fort Worth Commercial Recorder (Legal/Business News)
Fort Worth Star-Telegram
Gainesville Daily Register
Galveston County Daily News
Gilmer Mirror
Greenville Herald-Banner
Groveton News
Harlingen Valley Morning Star
Hays Free Press
Hood County News
Houston Business Journal
Houston Chronicle
- (Politics Section)
Houston County Courier
Houston Forward Times (African-American)
Houston Jewish Herald-Voice
Houston Press (Alternative)
Keene Star Reporter
Kilgore News Herald
Killeen Daily Herald
Kirbyville East Texas Banner
Laredo Morning Times
Lubbock Avalanche-Journal
Lufkin Daily News
McAllen Monitor
Midland Reporter-Telegram
Moore County News-Press
Mt. Pleasant Daily Tribune
Nacogdoches Daily Sentinel
New Braunfels Herald-Zeitung
Odessa American
Pampa News
Paris News
Pasadena Citizen
Pecos Enterprise
Plainview Daily Herald
Plano Star Courier
Pleasanton Express
Port Arthur News
Polk County Enterprise
Randall County Canyon News
Rosenberg Herald-Coaster
Round Rock Leader
San Angelo Standard-Times
San Antonio Business Journal
San Antonio Current (Alternative)
San Antonio Daily Commercial Record (Legal/Business)
San Antonio Express-News
San Marcos Daily Record
San Saba County Review
Seguin Gazette-Enterprise
Seminole Sentinel
Sherman Herald-Democrat
Stephenville Empire-Tribune
Sweetwater Reporter
Temple Daily Telegram
Terrell Tribune
Texarkana Gazette
Texas Almanac
Texas City Sun
Texas Monthly
Texas Observer
Texas Triangle (Gay)
Texas Tribune (Politics)
Tyler Morning Telegraph
Victoria Advocate
Waco Tribune-Herald
Weatherford Democrat
Wharton Journal-Spectator
Wichita Falls Times Record News
Wilson County News
Wise County Messenger

Lloyd Bentsen - 1970

BROADCAST MEDIA:
East Texas Radio
KVUE TV-24 (ABC - Austin)
KXAN TV-36 (NBC - Austin)
KDFW TV-4 (FOX - Dallas)
KTVT TV-11 (CBS - Dallas)
KXAS TV-5 (NBC - Dallas)
WFAA TV-8 (ABC - Dallas)
KDBC TV-4 (CBS - El Paso)
KTSM TV-9 (NBC - El Paso)
KHOU TV-11 (CBS - Houston)
KHWB TV-39 (WB - Houston)
KPRC TV-2 (NBC - Houston)
KTRK TV-13 (ABC - Houston)
KAMC TV-28 (ABC - Lubbock)
KTRE TV-9 (ABC - Lufkin)
KMID TV-2 (ABC - Midland)
KENS TV-5 (CBS - San Antonio)
KSAT TV-12 (ABC - San Antonio)
WOAI TV-4 (NBC - San Antonio)
Texas Cable News
KCEN TV-6 (NBC - Waco)

POLITICAL BLOGS:
AustinBloggers.org
Blog Houston
Burnt Orange Report
Capitol Annex
Capitol Blog
Capitol Inside
Come and Take It
Common Sense
District Sixer
Ellis County Observer
Frontburner (D Magazine)
Gonzo Muckraker
Grits for Breakfast
Houston's Clear Thinkers
In The Pink Texas
The Jeffersonian
LeftyBlogs: Texas
Lone Star Report
Lone Star Times
People's Republic of Seabrook
Pink Dome
PolitickerTX.com
Professors R-Squared
QuorumReport.com
The Red State
Rhymes with Right
Swanky Conservative
Texas GOP Vote
Texas Political Resource Page
Texas Tuesdays
Texas 21
TXElects
UrbanGrounds
Voice in the Wilderness

HELP MAKE POLITICS1 COMPLETE!! IF YOU KNOW OF A CANDIDATE MISSING FROM OUR LISTS, PLEASE .

Follow Us on Twitter:
Twitter.com/Politics1com





2020 Presidential Candidates | Congressional Candidates | US Senate Candidates
Gubernatorial & Statewide Candidates
| Election Calendar
Political Parties | Awards | FAQ | Campaign Buttons | About Us |

1997-2017 by Ron Gunzburger. All rights reserved. Contents can be quoted with attribution.